דוא"ל / נייד / טלפון:
סיסמה:
זכור אותי שכחתי סיסמה
 

 


דף הנצחה לאליאב  אורי  ז"ל
(18/03/1919 - 08/09/2005)     ( טז אדר תרע"ט  -  ד אלול תשס"ה )

אורי אליאב ז"ל
אורי, שנקרא כך על שם אבי אביו, נולד לאביו מנחם (עמנואל פיליפ) ולאימו בינה (בינטייה) בעיר אוטרכט בהולנד בשנת 1919. גדל בבית אמיד אך צנוע, יחד עם אחותו לאה הגדולה ממנו בשנתיים. בימי ראשון היתה המשפחה הקטנה יוצאת לטיולים ביער. ברבות הימים התבטא אורי שטיולים אלה נטעו בו את האהבה לטבע. כשהיה לנער, הצטרף לתנועת נוער שפעלה בעיר, בעלת נטייה ציונית. אורי הבין את הציונות כפשוטה, והחליט לעלות לארץ ישראל כדי להשלים את לימודיו התיכוניים בבית הספר החקלאי "מקווה ישראל". (מאוחר יותר נספתה משפחתו בשואה).
ב"מקווה ישראל" לא היה אז אגף דתי, ואורי השתלב בחברה שהיתה שם.
בביקוריו אצל משפחה הולנדית מרחובות, התוודע לקבוצת שח"ל שהיתה אז בהכשרה ברחובות, שם מצא גם שותף לשפתו – צבי לויטס. גירסה אחרת אומרת שחנוך יורב הגיע ל"מקווה ישראל" כדי לחפש יודע-חקלאות כמקצוע, וכך מצא את אורי והביא אותו אליהם.
כך או כך, מייד כשסיים את לימודיו עבר לקיבוץ טירת צבי שעלה על הקרקע שנה קודם לכן.
כיון שידע ערבית, אותה למד בכוחות עצמו בהיותו ב"מקווה ישראל" (מהטבח התימני שעבד שם), שילב בעבודתו החקלאית טוויית קשרים עם תושבי הסביבה. מאוחר יותר היה לעזר רב ליהושע ברוכי ששימש אז כ'מוכתר'. כהמשך טבעי לפעילותו עבר לשמש כנוטר.
בקיבוץ הכיר את נעמי (לבית דינין) ונישא לה. לאורי ונעמי נולדו שתי בנות: דינה (היום ברלין) ולאה (היום פרינס). במהלך השירות הצבאי, שינה את שם משפחתו מסוולהיים לאליאב.
בצבא שימש כמפקד מחלקה בגדוד 13. נלחם בקרבות רבים החל בכיבוש הגלבוע, כיבוש נצרת, הגליל העליון, ועד הקרבות בנגב ששיאם - כיבוש אילת, אליה נכנס ראשון בראש מחלקתו מגולני (כשמצידה השני נכנסים כוחות גבעתי).
בשובו לקיבוץ המשיך לפתח את התעניינותו בטבע. אורי עזר לעזריה אלון בהקמתה של החברה להגנת הטבע, בה שימש גם כמדריך משך שנים רבות. כמדריך הטמיע במדריכי החברה דפוסי-יסוד של חיבור המטיילים לטבע הארץ, לתושביה, ולשורשיה. אורי אגר ידע עצום לא רק בבוטניקה ובטבע עצמו, אלא גם בכל התחומים המשיקים: מידיעת הפולקלור ומנהגי האזור על כל דקויותיהם, עבור לפתגמים ומקורות שמות בלשון העברית והערבית, וכלה בגילויים מקוריים של טבע וארץ בתנ"ך.
ב"בית הספר המשותף" האזורי שימש כמורה לטבע. מורה אהוב ולא שגרתי, המקפיד בטיוליו על ערכי- התנהגות לא פחות מאשר על ידע בטבע. תחת ידיו עברו מחזורים רבים של תלמידים.
במקביל פעל במשך שנים רבות בתפקיד כזה או אחר, בשירות המודיעין של המדינה, כשעיקר פעילותו היא באזורים הקרובים לקיבוצו, משתי גדות הירדן.
יצר יחסי ידידות עם הכפרים הערביים בסביבה, והדריך את תושבי מחולה עם הקמתה, בקשרים עם שכנים אלה.
הקפיד על יחסי אחווה וכבוד עמוק לאחיו תושבי מושבי ביכורה, ירדנה, בית יוסף, ובית שאן.
בקיבוץ היו לו קשרים מיוחדים עם מיגוון גדול של חברים כשהוא קולט כל אחד על פי דרכו.
באישיותו המיוחדת ובהיכרותו העמוקה את העמק על שורשיו בעבר ומרכיביו בהווה, השכיל להנחיל מבט אנושי-יהודי מיוחד במינו לבני העמק שהדריך בסיוריו, ולתושבי האיזור כולו.
השיב נשמתו לבוראו בד' אלול תשס"ה 8.9.2005
יהי זכרו ברוך.


הוסף

"איש יקר ואהוב. מורה לחיים"
גדעון ישראלי
""
דובי הדר
""
מרים בירנד


< חזרה לאתר הנצחה

[חזרה לראש העמוד] [הדפס]
|מפת אתר| תנאי שימוש | מדיניות פרטיות |


אתר לקיבוץמופעל במערכת קהילהנט רשת חברתית תפעולית לארגונים, אגודות, קיבוצים וישובים
כל הזכויות שמורות לקהילה-נט פתרונות תוכנה בע"מ 2003-2020 (c)