Rapoo- It solutions & Corporate template

בקיבוץ מעוז נערכה התייעצות בהשתתפות אנשי המרכז החקלאי בראשות הרצפלד, אנשי קק"ל ומחלקת ההתיישבות של הסוכנות, במטרה למצוא מקומות התיישבות לגופים שהצטופפו בחצר מעוז למעלה משנה, ולא יכלו להמשיך בכך עוד(הכוונה להכשרות שהקימו אחר כך את כפר רופין ואת נווה איתן).
חיים שטורמן שהיה הרוח החיה בסיור, הנחה גם את הדיון.אחרי ארוחת הצהרים המשיכו בסיור, כדי לראות את השטחים שלנו בדרום בית שאן עד לטירת צבי ובהזדמנות זו לבקר גם בטירה.
חיים, אתקין וד"ר מוסינזון הווטרינר ישבו מאחור, אברהם ברגמןקצין המחוז , לימים פרופ' אברהם בירן, ארכיאולוג ידוע)נהג, ולידו שוטר בריטי, שהיה מלוה אותו בנסיעות באזור. מאחור נסע טנדר עם נוטרים ('גפירים') מזוינים מהמשקים ומכונית נוספת. כשעברנו בבית שאן, ראינו המוני ערבים נרגשים ורוגשים. הטנדר התעכב בעיר והמכונית ובה חיים המשיכה דרומה. בקצה אדמות בית שאן , ליד הכפר סמריה(היום – שדי תרומות)עלו על גשר זעיר שתחתיו הוטמן מוקש רב עצמה.המוקש התפוצץ, המכונית הועפה ונמעכה. ברגמן והשוטר קיבלו הלם בלבד, אך הספסל האחורי שעליו ישבו חיים, אהרן ודוד, התרסק.אהרן אתקין ודוד מוסינזון נהרגו במקום. חיים נפצע קשה. הוא הובא יחד עם ההרוגים לשדה נחום, אחרי שמסר כמה הנחיות דחופות, מת.
מתוך: והקרן עודנה קיימת. מוסה גולדנברג.
המקרה
ב- י"ח באלול תרצ"ח בבוקר נסעו חיים שטורמן, אהרן אתקין וד"ר דוד מוסינזון בשליחות יישובית לעמק בית שאן. הם סיירו באדמות הקרן הקיימת כדי לקבוע מקומות לנקודות יישוב חדשות. כשגמרו את עבודתם, אמרו לסור לטירת צבי...
...בשעה שתים אחה"צ, ליד כפר סמריה, כשישה ק"מ מדרום לבית שאן, עלתה המכונית על מוקש שהיה טמון תחת פח של זפת.אתקין ומוסינזון נהרגו במקום. חיים שטורמן נפצע פצעים אנושים. ד"ר ברגמן נזרק עם הפיצוץ וניצל בנס. השוטר הבריטי, אדמונד, נזרק לצד השני ונפצע בפניו. חיים הובא לשדה נחום, ושם גווע.
מתוך: טירת צבי במערכה.
במקום שאירעה בו ההתנקשות, ליד צומת תל תאומים, ניצבת היום אנדרטה לזכרם. לקיבוץ מעוז הוסיפו את השם חיים (שטורמן) ולימים נקרא על שמם מעין הסחנה "גן השלושה".
לאחר ההתנקשות, עלו טענות מרות, מדוע הדרך לטירת צבי חייבת לעבור דרך כפרים ערביים עוינים. ואמנם, לאחר המקרה, נמצא התקציב, ונסללה דרך עפר מטירת צבי לכיוון צומת עין הנצי"ב, בערך בתוואי של הכביש היום. ליד צומת בית הספר שק"ד, נבנה גשרון מעל תעלת עין חישה ('אום חשק' בפי אנשי שדה אליהו), ועל מעקה הגשר ניתן לקרוא גם היום את הכתובת:"גשר טירת צבי, 8.1.1939,יח' טבת תרצ"ט".
מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון:
חיים שטורמן: חבר עין חרוד. חיים נשא בתפקידים אחראיים בעניינים המשקיים ובענייני הביטחון וההגנה של הגוש כולו. הוא היה ממניחי התיישבות "חומה ומגדל" בעמק בית שאן וברמות יששכר, ושנים רבות היה חבר המועָצה החקלאית. חיים כונה ע"י ערביי העמק בתואר "שייך אל משאייך" כלומר שיך השייכים. בן 46 בנופלו. הניח אישה, בן ושתי בנות.
ההגדה לבית שטורמן לא תמה.
ביום כ"ה בתמוז תש"ח (1.8.1948) נפל משה שטורמן, בנו הבכור של חיים ב"קרב על התילים" לא הרחק ממקום נפילתו של אביו. אור ליום ה' באב תשכ"ט (20.7.1969), נפל רס"ל חיים שטורמן, בנו של משה שטורמן, בקרב, במלחמת ההתשה, בפשיטה על האי גרין במפרץ סואץ. נכדו אמיר ברין נפל על גדות תעלת סואץ במלחמת ההתשה (1970).
אהרון אתקין. חבר קיבוץ גבע, היה אחראי לביטחון גוש חרוד, ונתן יד להקמת יישובי "חומה ומגדל", ביניהם ניר דוד, שדה נחום, טירת צבי ומעוז. כן דאג לביצור היישובים, התפתחותם ויצירת קשר בינם לבין נקודות היישוב הקיימות. בד בבד עם פעילות זו נאלצו להתמודד עם השלטון הבריטי. אהרון, ששלט בשפה האנגלית והכיר את המערכת, הקדיש מזמנו גם לפעילות זו. בן 40 בנופלו. הניח אישה ושלושה בנים. הצעיר בהם נפל במלחמת יום הכיפורים.
ד"ר דוד מוסנזון: חי בעפולה, והיה הווטרינר הממונה על כל אזור עמק-יזרעאל. בתפקידו זה גילה גם ידיעה מקצועית יסודית וגם מסירות ונכונות להועיל לכלל, יהודים וערבים כאחד. בעצם ימי מאורעות הדמים שנפתחו בתרצ"ו המשיך לנסוע לכפרים הערביים ולהגיש עזרה לפלחים שאת שפתם ומנהגיהם היטיב להכיר. לצד עבודתו היה פעיל באגודת "הפועל" שבעיר, והיה מעורב בענייניי הביטחון וההתיישבות באזור. במסגרת פעילות זו יצא בי"ח באלול תרצ"ח (14.9.1938) עם חיים שטורמן ואהרון אתקין, מראשי ה"הגנה", בשליחות מוסדות ההתיישבות היהודית, לאתר מיקומם של הישובים החדשים כפר-רופין ונוה-איתן בעמק בית-שאן. בדרך מתל-עמל לטירת-צבי עלה רכבם על מוקש שהוסתר בחבית זפת ושלושתם נהרגו. בן 32 בנופלו.

פורסם בדף השבועי ערש"ק"בֹא"ג' בשבט תשע"ב27.1.2012שנה כ"ו גיליון15

כחודש וחצי לפני נפילתו כתב חיים שטורמן מכתב לקרן הקיימת בירושליים ובו בו מסמיך את חברי טירת צבי לפקח ולשמור על אדמות ספא וחונזיר. לקריאת המכתבים לחץ כאן

מערכת הצבעות דיגיטליות הצבעה דיגיטלית אתר לקיבוץ קריאות שירות קריאות שירות