Rapoo- It solutions & Corporate template

טירת צבי מקבלת את נס הקוממיות
נס הקוממיותהוא אות הוקרה שהוענק על ידי צה"ל במסדר צבאי ליישובים ולמוסדותאשר לחמו במלחמת העצמאותונשארו על מקומותיהם, ולא נטשו אותם.
ביום העצמאותבשנתתשט"ונס הקוממיותחולק ל-91 יישובים. ל-70 מהם ניתן הנס בטקס מרכזי באצטדיון רמת גןבנוכחות שר הביטחוןדוד בן-גוריון, ול- 20 יישובים הוא ניתן בטקסים מקבילים בעפולהובבאר-שבע. עשרת היישובים שהיו עתידים לקבל את הנס בטקס בעפולה:בית יוסף,בית קשת,גשר,טירת צבי,כפר החורש,משמר העמק,מסדה,סג'רה,עין גבושער הגולן;בדיווח עליהם נאמר, שהם הצטיינו במלחמת השחרור. לכל יישוב נלוותה לנס מגילת קלף המספרת את סיפור הגבורה של עמידתו בקרבות. כל יישוב שלח שני נציגים.
שר הפנים יצחק גרינבוים הוא זה שהעניק את נס הקוממיות והתעודה.
בתעודה שנלוותה אל נס הקוממיות של טירת-צבי נרשם:
"וזאת התעודה בישראל כי קיבוץ טירת צבי היה בלוחמי מלחמת הקוממיות,
ועזר באמונה לניצחון צבא ההגנה לישראל, ועל כן הוענק לו אות הקוממיות"‏.
חלוקת הנס הביאה לטענות על קיפוח של יישובים שונים אשר לא נכללו ברשימה. כך למשל, בחגיגתל"ג בעומר, ראש המועצה האֲזורית הדר השרון, מחה פומבית על כך שהיישובכפר הסלא קיבל את הנס, ובעיתון 'דבר' הובעה מחאה על כך שבאר טוביה,כפר ורבורג,בצרוןוגן יבנהלא קיבלו אותו. בעקבות המחאות, ביום העצמאות תשי"ז הוענק נס הקוממיות לשמונָה יישובים נוספים.
אצל חלק מהיישובים התעוררה מחלוקת לגבי זכאותם לנס הקוממיות.שער הגולןלא קיבל אותו באותן השנים מפני שפינו את יישובם לאחר ארבעה ימי לחימה. לאור מחאת אנשימשמר הירדןעל קיפוחם, טען דוברמשרד הביטחון, שהיישוב אינו זכאי לנס כי הוא חרב במלחמת העצמאות. כנגד דברים אלו נטען שמשמר הירדןהוא המשך ישיר ליישוב שחרב, הגם שהוזז ב-2 קילומטרים, ועל כן זכאי היישוב לנס הקוממיות. סביב הפרשה הועלו טענות, שההתנכרות למושבהנבעה מהיותה מזוהה עם הימין. לבסוף, משמר הירדן זכה בו לאחר 30 שנה, כאשר משרד הביטחון הסכים להעניק את נס הקוממיות גם ליישובים שעברו למקומות אחרים, דוגמתבארות יצחקשקיבלה את הנס בח' בתמוז תשמ"א.
לאחר שבמלחמת ששת הימיםשבצה"ללשטחייהודה ושומרון, וכפר עציוןהוקמה מחדש, פנו המתיישבים בבקשה להענקת נס הקוממיות ליישובים שחרבו בעקבות המלחמה‏[.במחצית שנת 1969 הוענק נס הקוממיות לכפר עציון,לאחר שעמד בדרישה של יישוב שנשאר על אדמתו‏.
נוסף להענקת נס הקוממיות ליישובים, בשנת 1956 הוענק הנס גם לבית החולים 'הדסה', ובשנת 1982 לחברת החשמל בנהריים.
היישובים השונים הִציגו את נס הקוממיות בדרכים שונות: בבארות יצחקהוא מוצב ליד הדגלבטקס יום העצמאות‏; יישובימצודות אוסישקיןהִציבו את נסי הקוממיות שלהם על בימות הטקס בחגיגות העשרים להתיישבותן‏; בדגניה א', ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, בכל שנה נערך טקס שוותיקי הקיבוץ מעבירים בו את נס הקוממיות לצעירים לפני גיוס. בדגניה א'ובביריָהמוצג נס הקוממיות במוזיאון המקומי,‏ ובצפת– ביום הזיכרון, הוא נלקח לתהלוכה ברחובות(מתוך:ויקיפדיה).
בשם טירת צבי קיבל את נס הקוממיות צבי בן צבי, שנפצע בהתקפה על טירת צבי. על ידו ניצבה רחל אשל. טירת צבי הייתה בתחילה היחידהמקבוצות "הקיבוץ הדתי" שקיבלה את הנס, על אף שמעשרת קיבוצי התנועה בפרוץ מלחמת הקוממיות, חמישה חרבו בקרבותוכולםעמדו בקו האש.רק בשנת תשכ"ט, 1969, לאחר שבני כפר עציון שבו והקימו אותו מחדש, הוענק הנס גם להם. גם בארות יצחק קיבלה אותו ב-1981, ועין צורים ומשואות יצחק ב-1982.עד כמה הנושא רגיש, ניתן לראות מהדברים שכתב עופר שפיר, בן בארות יצחק("עמודים" 754): "בחודש יולי 1981, במלאת 23 שנה לקרב הגדול... על הגנת בארות יצחק בנגב, הוענק לקיבוץ נס הקוממיות...ביקשתי מחבר לעבודה, חבר כפר עציון, כי יַסיעני לצומת, שם יאספו אותי לטקס (שנערך במקומה הישן של בארות יצחק). כשסיפרתי לו על מטרת הנסיעה, "ירה" באזני: 'לא מגיע לכם העיטור הזה, אתם נטשתם, ומי שנטש, לא זכאי לפרס!'. מלים דומות ואף חריפות יותר שמעתי מאריה קרול, שהֵטיח בפניי, כי אנשי בארות יצחק מעלו בשליחותם וברחו, והשאירו את מתיישבי סעד לבדם"...
פורסם בדף השבועי ערש"ק"אחרי-מות קדושים"ה' באייר תשע"ב 27.4.2012

tiratzvi abc
ab מערכת הצבעות דיגיטליות הצבעה דיגיטלית אתר לקיבוץ קריאות שירות קריאות שירות